Ağır Ceza Hukuku

Ağır ceza hukuku, toplum düzenini büyük ölçüde bozarak toplumsal güvenliği tehlikeye sokan tüm davranışlar için belirli cezai yaptırımların gerekliliğini barındıran bir hukuk disiplinidir. Bu disiplini içine alan eylemleri karar bağlayan ağır ceza mahkemeleri, ağırlaştırılmış müebbet, müebbet hapis ve on yıldan fazla hapis cezalarını gerektiren davaları içermektedir.

Ağır ceza hukuku kapsamında ele alınan bazı suçlar, kasten öldürme, yağma, resmi belgede sahtecilik, nitelikli dolandırıcılık, hileli iflas, rüşvet, zimmet, uyuşturucu ticareti, insan ticareti, cinsel saldırı ve devletin güvenliğine ilişkin suçlar olarak sıralanmaktadır. Bunun haricinde ağır ceza hukuku kapsamının tam olarak ele alınmadığı suçlara ise asliye mahkemeleri bakmaktadır. Ayrıca ağır ceza suçu işlediği bilinen çocuklar 18 yaşından küçük olmaları durumunda yargılama işlemleri çocuk ağır ceza mahkemelerinde yapılır.

Diyarbakır Ağır Ceza Avukatı

Ağır ceza avukatı, Ceza Hukuku veya Türk Ceza Kanunu kapsamında belirtilmeyen ve diğerlerine kıyasla daha ağır nitelikli cezalara bakan avukatlara ağır ceza avukatı adı verilmektedir. Ağır ceza avukatları, ağır ceza mahkemelerinde yargılanan herkes için müdafi rolü üstelenebilmektedir. Bu noktada ağır ceza avukatlarının kişinin hürriyet ve mal kaybına uğramaması için mutlaka deneyimli olmaları gerekmektedir.

Yıllardır ağır ceza avukatı olarak hizmet veren Gülnihal Öksüz, Diyarbakır ve Yenişehir’den sonra Türkiye’nin dört bir yanında müdafi olarak davalarınızda yardımcı oluyor. Tüm zor anlarınızda Gülnihal Öksüz’e ulaşarak ister danışmanlık isterseniz avukatlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.