Boşanma Davası

Boşanma hukuku, Türk Medeni Kanunu kapsamında belirtilen hususlarla eşler arasındaki boşanma fiilinin yürütülmesini sağlayan disiplindir. Bu disiplin, eşlerden birinin eşine açacağı dava sonucunda evlilik varlığının mahkeme kararıyla bitmesini işlemektedir. Boşanma hukukunun başlıca ilgilendiği konular ise mal paylaşımı, velayet, çocuklarla ilişki tesisi, maddi – manevi tazminat, nafaka ve ziynet eşyaları olarak bilinir.

Boşanma hukuku, kişilerin birçok hak ve alacak talebini de içerebilmektedir. Bu hak ve talepler, boşanma hukuku kapsamında mahkeme tarafından değerlendirilir ve gerekli incelemelerin ardından karara bağlanır. Ayrıca boşanma davaları, ülkemizde anlaşmalı ve çekişmeli olarak ikiye ayrılmaktadır. Her iki dava şeklide bünyesinde farklı unsurları barındırdığından mutlaka deneyimli bir boşanma avukatı ile çalışmak şarttır.

Diyarbakır Boşanma Avukatı

Boşanma avukatı, eşlerin uyumsuzluklarını aile mahkemelerine taşıyarak konunun temel ilkelere göre uygun bir şekilde çözüme kavuşmasını sağlayan avukattır. Boşanma avukatlarının görevleri, hakların ve borçların tespit edilerek alacakların karara bağlanmasıyla sona ermektedir. Bu noktada boşanma avukatlarının dava süreci boyunca velayet, maddi – manevi tazminat ve mal paylaşımı gibi konularda önemli bir rol oynadığı bilinmektedir.

Yıllardır boşanma hukuku adına tecrübe kazanmış olan Gülnihal Öksüz, Yenişehir ve Diyarbakır olmak üzere boşanma davalarınızda yanınızda olmaya devam ediyor. Türkiye’nin dört bir yanından hizmet talebi olan Öksüz, boşanma süreciniz boyunca hukuki süreci takip ederken haklarınızı tam olarak almanıza fiilen yardımcı olmaktadır.