Kira Hukuku

Kira hukuku, günümüzde mülkün kiralanmasıyla birlikte ev sahibi ve kiracı arasındaki hakları, yükümlülükleri ve uyumsuzlukları düzenleyen bir hukuk disiplinidir. Türkiye’de kira hukuku düzenlemeleri, daha çok Türk Borçlar Kanunu ile ‘’Konut ve Çatılı İşyeri Kiraları’’ adı altında incelemektedir. Bu noktada kiracı ve kiraya veren arasında ortaya çıkabilecek tahliye, tespit ve uyarlama davaları da kira hukuku kapsamında ele alınır.

Kira hukukunun en önemli unsurlarından biri de kira sözleşmesidir. Bu sözleşme, iki tarafın da sorumluluklarını belirten, kiralanan mülkün kullanıma hazır halde olduğunu beliren, kiracının kullanım karşılığında ne kadarlık bir ödeme yapacağını belirten bir sözleşme türüdür. Kira sözleşmesi, yazılı veya sözlü olabilmektedir fakat ortaya çıkacak sorunların engellenebilmesi için genellikle yazılı olması tercih edilmektedir.

Diyarbakır Kira Avukatı

Kira avukatı, kira bedellerini arttırmak, kira tespit davalarını yürütmek, tahliye konularıyla ilgilenmek ve kısacası kiracı ve mülk sahibi arasında oluşabilecek tüm sorunlarla ilgilenen kişidir. Bu sayede mülk sahipleri veya kiracılar, hak kayıplarına uğramadan davada mümkün olan en iyi sonuçları elde edebilmektedirler.

Yıllardır kira hukuku adına çalışan ve sayısız davaya giren Gülnihal Öksüz, mülk sahibi veya kiracı olarak sizlerin de hakkınızı savunmak için hazır. Yenişehir ve Diyarbakır başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanı için avukatlık hizmeti sunan Öksüz, alacaklarınızı tam olarak belirlerken hukuksuz işlem yapılmasının da önüne geçiyor.